Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z sierpnia 29, 2010

Ćwiczenie - analiza.

Na zakończenie dnia człowiek przypomina sobie wszystkie czyny, których dziś dokonał, uczucia, których doznał i myśli, które kłębiły się w jego głowie. Spróbuj wykonać ten rachunek od tyłu, czyli rozpoczynając od ostatniego doznanego uczucia, wykonanego czynu, zrodzonej myśli i stopniowo dotrzyj do pierwszej chwili po przebudzeniu. Przypomnij sobie najbardziej błahe fakty jak i te najważniejsze. Wszystko co uchwyciły Twoje zmysły, przeniknęło przez głowę niech nie odchodzi zapomniane i niezrozumiałe. To co zobaczone, usłyszane, w dowolny sposób postrzeżone choć tylko jednokrotnie i przez chwilę musi być zapisane w pamięci i nie wolno dopuścić by zniknęło.

Strategie prowadzące do sukcesu w medytacji. VIPASSANA

W języku palijskim medytacja wglądu określana jest zwrotem 'Vipassana Bhavana'. Słowo 'Bhavana' pochodzi od rdzenia 'Bhu', który oznacza rosnąć lub stawać się. Tak więc 'Bhavana' oznacza doskonalenie, kultywowanie, a słowo to zawsze używane jest w odniesieniu do umysłu. 'Bhavana' oznacza więc doskonalenie umysłu. Słowo 'Vipassana' złożone jest z dwóch rdzeni. 'Passana' oznacza wzrok lub postrzeganie. 'Vi' to prefiks o złożonym zestawie znaczeń. Podstawowe znaczenie to „w szczególny sposób”. Lecz jest w tym konotacja ze słowami zarówno do, w, jak i przez. Znaczenie całego słowa to: spoglądanie na coś z precyzją i jasnością, dostrzeganie każdego komponentu jako wyraźnego i odrębnego oraz przeszywanie go na wylot tak, aby dotrzeć do najbardziej pierwotnej rzeczywistości tej rzeczy. Ten proces prowadzi do wglądu w zasadniczą, podstawową rzeczywistość tego, co akurat badamy. Jeśli wszystko złożymy razem, to 'Vipassana Bhava

Odkryj w sobie dziecko...

Czy rozważałeś kiedyś taką sytuację: Jak bardzo zmieniło się moje postrzeganie świata odkąd byłem dzieckiem? Z pewnością nie. Nie chodzi tu o to, że ewolucja świadomości wymaga od nas zmian sposobów postrzegania wszystkiego. Początkowo świat jest jak mały mechanizm, potem większa arena a następnie widzimy go każdy zupełnie inaczej, w zależności jak zostało ukształtowane nasze ego. Czasami niektórym udaje się wyjść poza ego i postrzeganie się zmienia ale to już temat na oddzielny artykuł. W większości przypadków dorastanie, świadomość naszych wielu ograniczeń i pójścia na kompromis powoduje, że tracimy i stopniowo rezygnujemy z naszych marzeń z dzieciństwa. Z czasem znikają one zupełnie z naszej świadomości a ich miejsce zajmuje tzw. rzeczywistość.Sposób w jaki patrzeliśmy na świat mając kilka czy kilkanaście lat staje się coraz bardziej odległy a my sami myślimy o sobie w tym wieku jako o naiwnym, niedoświadczonym człowieczku.

Mózg w medytacji. (Yoga Jurnal) czerwiec 2010.

W czerwcowym numerze Yoga Journal Kelly McGonigal zamieściła pasjonujący artykuł, w którym opisuje wpływ różnych rodzajów medytacji na mózg ludzki, m.in. posiłkując się wynikami najnowszych badań klinicznych wykonanych w ostatnich latach w USA, potwierdzających znaną od tysiącleci na Wschodzie tezę, że medytacja faktycznie ma na nasz mózg wpływ potężny i że jest to wpływ nadzwyczaj korzystny.

Zobacz aurę.

Widzenie aury nie jest jakąś magiczna umiejętnością. Przy odrobinie wysiłku każdy może zobaczyć fizycznie lub intuicyjnie swoją lub czyjąś aurę. Często mówi się, że efektem ubocznym medytacji jest właśnie widzenie aury. Nie  koniecznie trzeba być osoba zaawansowaną w medytacji by nauczyć się widzieć aurę.  W internecie jest wiele ćwiczeń, filmików czy skutecznych porad jak tego dokonać. W istocie ważne jest by nasz umysł był otwarty, czysty i spokojny. Wtedy postrzegamy aurę taką jaką ona jest w rzeczywistości. Chcesz odkryć tajemnice aury?

Znaczenie kolorów aury.

Kolor czerwony, intensywny i emocje pozytywne (ciepło przyjemne na przykład) w przypadku odczuć empatycznych. Dla emocji: pozytywne pobudzenie, także często seksualne pożądanie. Dla obecnej sytuacji życiowej (odcinek 2-3 tygodni): poczucie spełnienia zawodowego, stałości, brak problemów ze znalezieniem pracy, stabilność finansowa. Dla zdrowia: zdrowe narządy płciowe i kręgosłup w tym odcinku, brak problemów z hemoroidami. Kolor czerwony, krwisty i emocje negatywne w ciele(np. zimno, ale niekoniecznie, np. kłucie, nieprzyjemne mrowienie, gorąco- zależy od osoby).

Jaka dziś aura?

Aura człowieka to coś w rodzaju energetycznej otoczki. Jej barwa jest odzwierciedleniem charakteru i emocji w danym czasie. Kolory podstawowe aury określają głębię osobowości. Pokazują, czy dana osoba jest skoncentrowana na świecie materii, czy też podąża ścieżką rozwoju duchowego. A nawet - dokonując dualistycznego uproszczenia - czy jest dobra czy też zła. Odcienie kolorów dotyczą myśli, planów i zamiarów. Aura człowieka zawiera kilka kolorów.

Medytacja w życiu codziennym. Lama Ole Nydahl.

Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah są pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy - jednego z największych mistrzów medytacji naszego stulecia. Po latach nauki w Himalajach wprowadzili na jego prośbę nauki Buddy, reprezentowane w szkołach buddyzmu tybetańskiego, do naszego kręgu kulturowego. 

Samouzdrawianie medytacją.

Jej przeciwnicy, przeważnie Ci, którzy niewiele o niej wiedzą, twierdzą; że jest ucieczką od realności, rzeczywistości, od problemu codziennego, powszedniego dnia i konfliktów ogólnoludzkich. Ale, jeżeli ja wybieram pomiędzy filmem akcji z jego brutalnością, wulgarnością; pomiędzy dziennikiem TV z jego kalejdoskopem tragicznych wydarzeń – a spokojem medytacji, to czy jest to ucieczka od realności tego świata, a wyborem ; Jak chcę przeżyć swój dzień, swoje życie ? Nasza piękna planeta, to planeta żywiołów i ja ich nie zmienię, zawsze będą pożary, potopy i fale tsunami, trzęsienia ziemi, dramaty i tragedie ludzi. Wiem też, że istnieje na świecie przemoc, chuligaństwo, terroryzm, ale czy muszę i chcę to oglądać w telewizji? Czy chcę oglądać tzw., „filmy akcji”? Każdy z nas sam decyduje jak chce przeżyć swoje życie . To Ty i tylko Ty kształtujesz swoje życie. Tak jak i Ty- ja też mam prawo wyboru, więc wybieram życie oparte na uczuciach radości, miłości, wiary; wybieram w

Medytacja serca.

Medytacja serca to jedna z moich ulubionych medytacji. Polecam ją każdemu, kto chce się rozwijać duchowo. Celem tej medytacji jest otwarcie się na wszechobecność nieograniczonej energii, potężnej siły uniwersalnej miłości. Dzięki niej harmonizujemy się ze Wszechświatem. Możliwości tej medytacji ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Możemy ją stosować by lepiej poznać siebie i sens naszej wędrówki tu na Ziemi czy też w celu poprawienia swojego zdrowia, szczęścia i całej egzystencji.

Korzyści z medytacji.

Korzyści z medytacji . Praktyka medytacji wywołuje wiele reakcji naszego organizmu fizycznego, a poprzez nie następują też zmiany psychiczne i duchowe.  Zmiany te zauważalne są tak subiektywnie, jak i przez obiektywną aparaturę naukową. Niekiedy są one drobne, ledwo zauważalne, innym razem bardzo mocno zaakcentowane.  Są to jak najbardziej rzeczy normalne.Jedni odczują je słabiej, inni silniej a jeszcze inni wcale. Wszystko zależy od indywidualnego stanu psychofizycznego praktykującego. Większość reakcji związane jest ze zwiększonym przepływem energii Ki.

Zaczynamy medytację...

Medytacja wydaje się być czymś egzotycznym i często tak odległym, że nie wiemy jak zacząć prostą praktykę. Czasami medytujemy nie wiedząc o tym. Rozpoczynając świadomą medytację nie potrzebujemy nic więcej poza sobą i spokojnym miejscem, w którym czujemy się dobrze i nikt nam nie będzie przeszkadzał.