środa, 3 sierpnia 2011

Być jak lotos.

 W orientalnej kulturze lotos to kwiat posiadający wiele symbolicznych znaczeń. Jego główną cechą jest to, że kwitnie w stojącej wodzie. Dlatego też lotos postrzegany jest jako symbol czystości; mimo że kwitnie w mętnych wodach, pozostaje czysty i niewinny.


Zwijając swe listki w ciemności oraz rozkwitając ponownie w pełnym słońcu, kwiat ten jest symbolem duchowego spełnienia. Jest pewnego rodzaju objawieniem, pojawiając się na powierzchni pierwotnej wody, podobnie jak kosmiczne jajo. Zwinięty pąk lotosu symbolizuje rozwój potencjału ukrytego w ziarnie, z którego się wywodzi.

Według Buddystów lotos reprezentuje naturę Buddy, nietkniętą przez otaczającą go Samsarę (kołowrót narodzin i śmierci). Klejnot w lotosie, mani padme, jest symbolem wszechświata gdzie stanowi obszar Dharmy, z której emanuje Nirwana. Budda w środku lotosu pełni rolę Chakravarti (Króla królów)Mimo, że wzrasta w błocie i bagnie - sam jest piękny, czysty i nieskazitelny. Taki też powinien być nasz umysł. Niezależnie od warunków winniśmy utrzymywać go jasnym, czystym i przejrzystym. Aby tak się działo możemy medytować "na lotos": zjednoczyć się z lotosem - nie jako ze zwykłym kwiatem lecz z jego właściwościami. Każdy z nas posiada czysty i przejrzysty umysł. Jednak zaciemniony przez niewiedzę i ego. Medytując w ten sposób pozbywamy się tych zaciemnień i dostrzegamy blask prawdziwego, przejrzystego umysłu.

Jeżeli trudno nam jest w ten sposób medytować. Wyobraźmy sobie jak wzrastający kwiat omija wszelkie niedogodności niesprzyjających warunków i zawsze wzrasta i rozwija się jako piękna, nieskażona brudem i błotem roślina. Zawsze znajduje drogę i sposobność by ciągle być pięknym. Taka jest jego natura. Nasza natura jest identyczna. Od kwiatu, dokładnie od kwiatu lotosu, powinniśmy nauczyć się sztuki życia by zachować swoją niezmąconą, pełna blasku naturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję Wam za wszystkie komentarze. Reklamiarzom również dziękuję, jednak reklamy będą usuwane od razu.