niedziela, 19 czerwca 2011

Równowga ducha, umysłu i ciała...

Duch, umysł i ciało to składowe części naszej spójnej całości. Żeby "żyły w zgodzie" każda z nich powinna "czuć się dobrze" by razem tworzyć zrównoważoną całość. Prawdą jest, że wszystkie przenikają się nawzajem. Zła kondycja jednej z tych sfer, źle wpływa na pozostałe a tym samym na wszystkie strefy naszego życia - zdrowie, motywację, stosunki międzyludzkie...

Tak wiele napisałam tu o dobrodziejstwach medytacji, o potędze wyćwiczonego umysłu lecz do pełnej równowagi brak słów o naszej fizyczności. Duch, umysł i ciało w pełnej symbiozie stanowią o idealnej równowadze całości.
Czym jest równowaga dla ciała? 
Główne czynności naszego ciała to ruch, odżywianie, oddychanie i inne procesy fizjologiczne. By odbywały się w jak najbardziej prawidłowy sposób, powinniśmy stwarzać ku temu odpowiednie warunki.
Ruch:
Ćwiczenia jogi czy tai-chi idealnie wpływają również na naszą psychikę, a także współgrają z naszym rozwojem duchowym. Często same w sobie są metodą medytacyjną. Medytacją może być również bieg czy inny wysiłek fizyczny, podczas którego czujemy się dobrze i otwieramy się na świat.


 Odżywianie:
Jak od dawna wiadomo: jesteśmy tym co jemy! Czasem niedbale łapiemy coś w biegu i wychodzimy z domu bo milion spraw zaprząta nam głowę. Pod koniec dnia nawet nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie co zjedliśmy i czy w ogóle, a już o jakiej porze to kompletna abstrakcja. Bądźmy świadomi tego co robimy ze swoim organizmem, jak i co do niego "wrzucamy". 


Oddychanie:
To pierwsza czynność jaką robimy po przyjściu na świat. Powinna być tak naturalna, że nie warto o niej pisać. A jednak oddychamy płytko, szybko i niemiarowo. Zupełnie inaczej niż "nakazała" nam natura. Podczas medytacji pracujemy z oddechem od samego początku. Spróbujmy w codziennym, zabieganym życiu oddychać pełną piersią.
Tylko w pełni zintegrowany system trzech głównych sfer: ciała, ducha i umysłu daje poczucie spełnienia, szczęścia i równowagi na każdym poziomie życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję Wam za wszystkie komentarze. Reklamiarzom również dziękuję, jednak reklamy będą usuwane od razu.