Przejdź do głównej zawartości

Powitanie słońca

Powitanie Słońca stanowi, opartej na jodze,sekwencję dwunastu ćwiczeń połączonych w jeden ciągły ruch, w której poszczególnym pozycjom ciała towarzyszą zsynchronizowane z nimi fazy oddechu.

Ten normalizuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Powtarzany codziennie uelastycznia i wzmacnia mięśnie oraz wiązadła kręgosłupa, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego i krążenia. Jest doskonałą praktyką do utrzymania dobrego samopoczucia i zachowania właściwego poziomu energii witalnej. 
 
OPIS POZYCJI:
Pozycja pierwsza: stań prosto ze złączonymi stopami, dłonie złóż przed klatką piersiową jak do modlitwy. Oddychaj normalnie.

Pozycja druga: na wdechu unieś ramiona ku górze wychylając się jak najbardziej do tyłu.

Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc jednocześnie wydech. Jeżeli możesz, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

Pozycja czwarta: robiąc wdech wykonaj przysiad podparty (prawa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; lewa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj sie nie dotykać kolanem do ziemii). Głowę unieś ku górze.

Pozycja piąta: w czasie wydechu dostaw prawą stopę do lewej, utrzymuj tułów w linii prostej podpierając się rękami.

Pozycja szósta: wstrzymując oddech opuść ciało w kierunku podłoża, oprzyj się na stopach, kolanach, klatce piersiowej, dłoniach i czole. Pośladki, uda i brzuch unieś ku górze.

Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę. Wspierajac się na rękach unieś w górę klatkę piersiową i głowę.

Pozycja ósma: wykonując wydech podnieś biodra i pośladki do góry, prostując przy tym nogi i opierając się na stopach i rękach. Głowę schowaj miedzy ramiona.

Pozycja dziewiąta: podczas wdechu wykonaj przysiad podparty (lewa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; prawa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj sie nie dotykać kolanem do ziemii). Głowę unieś ku górze.

Pozycja dziesiąta: na wydechu dostaw lewą stopę do prawej. Prostując obie nogi, wykonaj skłon w przód tak jak w pozycji 3 - jeżeli to możliwe, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

Pozycja jedenasta: przy wdechu unieś ramiona w górę i wychyl sie do tyłu powracając tym samym do pozycji 2.

Pozycja dwunasta: robiąc wydech opuść ramiona i powróć do pozycji wyjściowej - dłonie złożone przed klatką piersiową.
 
WSKAZÓWKI DO PRAKTYKI:

  • układ najlepiej jest wykonywać na świeżym powietrzu o świcie,
    z twarzą zwróconą w kierunku słońca; jeżeli nie jest to możliwe,
    wykorzystaj wyobraźnię wizualizując sobie wschód słońca

  • na początku przećwicz poszczególne asany (pozycje) osobno,
    następnie przejdź do powtórzenia całego cyklu 2 krotnie,
    w kolejnym tygodniu wykonaj 4 powtórzenia i stopniowo
    zwiększaj tę ilość do 12 rund; możesz praktykować 6 powtórzeń
    rano i 6 powtórzeń wieczorem;

  • pamiętaj o tym, że każda faza ruchu połączona jest z wdechem lub wydechem; obowiązuje zasada, że podczas ruchów zwiazanych ze skłonem w przód robimy wydech, natomiast odchylenie w tył połączone jest z wdechem; jedynie pozycja 6 utrzymywana jest na bezdechu;

  • całą sekwencję należy wykonywać płynnie i jednostajnie;

  • ruchy ciała powinny być miękkie, zrelaksowane i wyważone;

  • podczas praktykowania układu bądź rozluźniony i świadomy
    wrażeń dochodzących z wnętrza organizmu;

  • w zależności od tempa wykonywania, Suryanamaskar może mieć działanie pobudzające (przy szybkich ruchach ciała) lub uspokajające
    (przy ruchach powolnych);

  • po zakończeniu ćwiczenia połóż się wygodnie, zamknij oczy,
    oddychaj spokojnie relaksując się i wsłuchując w siebie;
  • układu nie powinny wykonywać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, przepuklinę, zakrzepowe zapalenie żył, bóle kręgosłupa
    w okolicy krzyżowej, a także kobiety powyżej trzeciego miesiąca
    ciąży i w czasie miesiączki.
Spróbujcie wpleść Powitanie Słońca na stałe do swojego harmonogramu dnia. Efekty są nieprawdopodobne. 

Anatomia jogi:

Komentarze

  1. bardzo mi się podoba i nie jest trudne! mam jeszcze problem z zapamiętaniem kolejności wię laptop jest obok, co sprawia że nie do końca moge się skupić na tym co dzieje się we mnie ale jest to kwestia do dopracowania. Pozdrawiam i dziękuję!
    Ilona

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję Wam za wszystkie komentarze. Reklamiarzom również dziękuję, jednak reklamy będą usuwane od razu.

Popularne posty z tego bloga

Eckhart Tolle - prawdziwe istnienie

Dialog poruszający prawdziwośc naszego istnienia. Wyjaśnia bardzo wiele wątpliwości i ukazujący odpowiedzi na nurtujące pytania poszukiwaczy prawdziwego JA, prawdziwej Jaźni. Obejrzyj gdy znajdziesz chwile spokoju. Zatrzymuj filmik i odpowiedz sobie na pytania w nim stawiane. Możesz zobaczyc niemożliwe... Jak sobie radzić z niespokojnym umysłem? Jak sobie radzić z niespokojnym umysłem? Dlaczego tak naprawdę boimy się prawdy?

Energetyczny PSI-Ball

Psi Ball (Chi Ball, Ki Ball) - kula energii stworzoną przez siły psychiczne. Każdy człowiek za pomocą swoich sił PSI może stworzyć takiego PSI Balla. Energia, którą stworzymy wcale nie musi mieć kształtu kuli możemy nadać jej dowolny kształt i dowolne właściwości np. kolor, wielkość, może ona płonąć, być pod napięciem, itd. Taką kulę energii można rzucić w coś lub w kogoś. Raczej nic ona nie zrobi. Jest to zależne od siły koncentracji jaką włożyliśmy w stworzenie takiej kuli i od jej właściwości. W najgorszym wypadku dostanie taką kulą może nas zaboleć. Psi bale są czymś w rodzaju kame-hamen z dragon bala tyle że nie mogą one nikogo zabić. A więc jak zrobić takiego PSI Balla:

Medytacja.

Medytacja jest narzędziem i sposobem na bycie świadomym. Możesz zapytać: - świadomym czego? Świadomym bycia.  Stan gdy Twój umysł jest wyciszony i nie produkuje łańcucha myśli to stan czystej świadomości. Medytacja to odczuwanie i obserwacja całego wszechświata w każdej chwili. Chwili, która trwa teraz i jest właśnie tutaj. Sposobów medytacji jest bardzo wiele. Możesz o nich poczytać TUTAJ . Wiem, że największym problemem w medytacji, dla większości ludzi, jest wyciszenie pędzącego umysłu. Już samo uświadomienie sobie, że umysł pędzi jest ogromnym krokiem na przód. Medytacja uświadamia nam to, że przestajemy utożsamiać się emocjami, obrazami zapisanymi w pamięci i myślami, które te obrazy przywołują. Mamy świadomość, że nimi nie jesteśmy. Jeśli możemy je obserwować to z pewnością nie możemy nimi być. Dzisiaj przedstawię Ci jedno, bardzo ważne pytanie, które możesz zadać sobie w momencie, gdy Twój umysł produkuje myśli i nie potrafi się wyciszyć. To pytanie spowod...